Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Куди податися: у світі літературних премій

02.02.21, 09:18

Як гадаєте, якби не було літературних премій та конкурсів, чи існувало б поняття «відомий письменник»? Погодьтесь, чим більше титулів та нагород отримує літератор, тим охочіше його книжки друкують, читають та розкуповують. Виходить, що премії – це шанс «вийти в люди» для письменників, невідомих широкому загалу, а для вже знаних авторів – це можливість підтвердити свої позиції та «примножити славу».

Літературні премії серед поціновувачів книги та літературних критиків регулярно стають темою палких обговорень та суперечок, причиною невдоволення, а часом навіть і скандалів. Дістається не лише членам журі, які «вкотре вибрали не тих», а й переможцям, серед яких, на думку окремих читачів-експертів, раз-у-раз з’являються не найталановитіші та найдостойніші кандидати. І все ж, нагороди залишаються важливими чинниками не лише розвитку книжкового ринку, а й культури та суспільства загалом.

У передчутті нових літературних подій бібліотекарі бібліотеки-філіалу №1 Полтавської МЦБС вирішили нагадати про найвідоміші літературні премії світу.

Nobil

Навіть далекі від читання люди, знають, що найпрестижнішою міжнародною літературною премією вважається Нобелівська премія в галузі літератури. Звання її переможця є знаком якості для літературних творів, а книги з наліпкою «Nobel Prize in Literature» розлітаються з полиць. Премію було створено 1896 року разом з чотирма іншими Нобелівськими преміями за заповітом шведського генія, мільярдера, плейбоя та філантропа Альфреда Нобеля. З 1901 року її щорічно присуджує Шведська Королівська академія. Цікаво, що у спеціальному статуті премії сказано, що під терміном «літературний твір» слід розуміти не винятково літературний твір, а й будь-який інший, що має форму і стиль літературного, тому були випадки, коли ця премія присуджувалась філософам, історикам та, навіть, музиканту.

Одну з найпрестижніших нагород у галузі літератури, журналістики, музики і театру було заснована в США видавцем «жовтої преси» Джозефом Пулітцером у 1917 році. Пулітцерівська премія. Щодо літератури, то нагороди мали отримувати американські романісти, автори оригінальної американської драми, а також автори історичних книжок про США та автори американської біографії. Передбачливий Пулітцер у заповіті вказав ще й на те, що, відповідно до рішення членів журі, кількість премій і номінацій може змінюватися.

Booker

З 1969 року у Великобританії щорічно вручається Букерівська премія за роман написаний англійською мовою громадянином Британської Співдружності Націй, Ірландії або Зімбабве. Це одна із найпрестижніших літературних нагород англомовного світу й світу загалом. У 2005 році з’явився ще й «Міжнародний Букер», якого дають за перекладені англійською мовою художні літературні твори.

Існує ще безліч премій – це і Премія імені Г.Х. Андерсена, що вважається найпрестижнішою у світі дитячої літератури, Премія імені Астрід Ліндґрен, що вучається за досягнення у літературі для дітей та юнацтва, це і Всесвітня премія фентезі – для всіх любителів цього жанру, і премія в галузі наукової фантастики – Премія Г’юґо… Існують премії родом з Ірландії (Дублінська літературна премія), Франції (Гонкурівська премія та Міжнародна премія Симони де Бовуар), Німеччини (Премія імені Йоганна Гете) та багато інших.

krian

В Україні щорічно вручається близько двох десятків премій, так чи інакше пов’язаних з літературною та письменницькою діяльністю. Більшість із них носять імена найвідоміших українських письменників – Тараса Шевченка, Лесі Українки, Миколи Гоголя, Володимира Сосюри, Василя Стефаника. Крім них, існують також щорічні літературні конкурси, на яких відбувається нагородження найкращих творів та творців. Отож, і вітчизняним авторам є «куди податися»!

А вітчизняним читачам варто податися до найближчої книгозбірні – цікава та гарна книга завжди знайдеться!

Читаймо, бо ми того варті!

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія