Вітчизняні науковці відзначають 15 серпня День археолога. Археолог (грецьке. archaios – древній і logos – вчення) – це історик, який вивчає побут та культуру наших предків за збереженими рештками їх життєдіяльності. Людина не безсмертна. З часом зникають цілі народи, гинуть цивілізації. Археологію часто порівнюють з роботою детектива, тобто археолог – це своєрідний детектив своєї історії, історії країни, свого коріння. Саме археологи надають друге життя пам’яткам, які вважалися зниклими.
Діяльність археологічних експедицій сприяє значному поповненню вітчизняних музеїв артефактами давніх часів. Серед величезної кількості таких предметів зустрічаються справжні шедеври давнього мистецтва, що мають світову славу.
«Хто не знає своєї історії – не знає свого майбутнього», - казав давній філософ. Професія археолога була популярна ще в Древньому Римі та Греції. Вже тоді люди знали про кам’яний, бронзовий та залізний віки, проводили розкопки та знаходили древні архітектурні пам’ятки. В епоху Відродження проводились розкопки для виявлення античних скульптур.
Існують різні версії походження свята, в тому числі й жартівливі. Говорять, що археологам якось захотілось свята, і вони вирішили відсвяткувати 15 серпня день народження Буцефала, жеребця Олександра Македонського. Є також жартівлива версія, що свято веде своє походження від Трипільської археологічної експедиції 1940-50 рр., через яку пройшли десятки молодих археологів, керівник якої Тетяна Пассек (доктор історичних наук, співробітник Інституту археології АН СРСР) святкувала день народження 15 серпня. Святкування Дня археолога 15 серпня в Україні офіційно встановлено Указом Президента з 2008 року.
Саме поле (археологічні розкопки) є однією з визначальних ознак фаху. Навколо нього побутує велика кількість міфів і легенд, фольклору та традицій, Проте розкопки – це фізично важка й відповідальна частина роботи. Адже в полі – за будь-якої погоди й досить часто у складних побутових умовах – триває первинний етап археологічних досліджень, накопичення джерельної бази. Бездоганне дотримання методики досліджень, належна фіксація матеріальних решток, ретельний відбір зразків тощо є запорукою якості подальших аналітичних робіт.
Працівники Полтавської міської центральної бібліотеки бажають археологам сил, наснаги, міцного здоров’я, сенсаційних знахідок та нових публікацій!