Феномен українського козацтва завжди дивував, захоплював, надихав. Загони запорозьких козаків не раз кликали на допомогу королі й царі. Їх, як вогню, боялися хани та султани… Для нас, сучасних українців, вони – не лише символ національної гідності, а й усвідомлення того, що ми є нащадками унікального явища в європейській історії.
Починаючи з кінця XV століття, все більше й більше згадок про українських козаків з’являється у різних історичних документах: у князівських грамотах, в описах походів, листах-скаргах до польського королівського двору та у свідченнях очевидців. Історією виникнення й утвердження козацтва цікавилися різні дослідники: були серед них німці, французи, поляки, росіяни.
Про козацьких гетьманів і кошових отаманів народ складав пісні та легенди.
Козаки, козацькі походи, права і вольності запорожців, звитяжні та трагічні сторінки історії козацтва – на сторінках повістей і романів Пантелеймона Куліша, Андрія Чайковського, Андріяна Кащенка, Михайла Старицького, Богдана Лепкого, Івана Ле, Натана Рибака, Романа Іваничука.
Бібліотекарі бібліотеки-філіалу № 1 Полтавської МЦБС пропонують вам пригадати перший український історичний роман – роман Пантелеймона Куліша «Чорна рада». У відео-екскурсі «Під знаком «Чорної ради»» представлені цікаві факти з історії творення цього роману, малознані або зовсім невідомі широкому загалу…
Тарас Шевченко у своєму листі до письменника дякував йому за твір, називаючи «Чорну раду» коштовним дарунком для вітчизняної літератури. Твори на козацьку тематику цих українських класиків ми пам’ятаємо ще зі шкільних років. Та, якщо Шевченко створює величний романтичний міф про козаків, то Куліш – його друг і співрозмовник, але в певних моментах його опонент – показує не лише героїко-романтичну, а ще й темну сторону козацтва.
Та попри полярні оцінки ролі козацтва в українській історії від захоплення до заперечення, попри різкі, не раз скандальні розходження з багатьма людьми, які ще вчора були приятелями, Куліш був напрочуд постійний в одному. Він усе своє життя працював задля, за його словами, «рятівної для майбутнього української ідеї».
В Україні Кулішева «Чорна рада» є знаним твором, та сумнівно, що багато людей розуміють її засадничі ідеї. Письменник, осмислюючи історичні реалії в «Чорній раді», ніби зумів «заглянути в майбутнє»… Але попередження про шкоду популістських ідей, про які писав Куліш у «Чорній раді», сучасні українці не дуже розуміють.