«Коли минуле нагадує про себе»20.06.23, 14:04
ДІКЗ “ПОЛЕ ПОЛТАВСЬКОЇ БИТВИ” ДП «НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ЦЕНТР «ОХОРОННА АРХЕОЛОГІЧНА СЛУЖБА УКРАЇНИ» ІНСТИТУТУ АРХЕОЛОГІЇ НАН УКРАЇНИ
27 червня 2023 року об 11:00 в музеї історії Полтавської битви відбудеться презентація археологічної виставки «Коли минуле нагадує про себе». Протягом 2022-2023 років у фонди Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» співробітниками Полтавської археологічної експедиції Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України було передано 34 предмети археології. Віднайдені вони під час обстеження території, на якій сьогодні будують мікрорайон Лазурний у Полтаві, між Юрівкою і Половками.
Вивчення науковими співробітниками заповідника історичних картографічних джерел, зокрема відомого «Плану облоги та битви біля Полтави» шведського генерал-квартирмейстера Акселя Юленкрука (1709 р.) підтвердило, що на цьому місці, між тодішніми Пушкарівкою і Рибцями, у період з 21 по 26 червня 1709 року розташовувався табір шведської кінноти. Карти шведського Генерального штабу, виконані офіцером шведської армії Карлом Бенедиком (1918 р.), засвідчують також і присутність на цій території запорожців та козаків гетьмана Івана Мазепи.
Віднайдені археологічні предмети XVII-ХVІІІ століть (кулі, ґудзики, фрагмент казана, цвяхи, підкови та ін.) стали підтвердженням історичних картографічних джерел. Відвідувачі матимуть можливість побачити їх та отримати додаткову інформацію, вміщену в інформаційному планшеті. Музейники підготували також для експонування збільшені копії історичних та сучасних карт дослідженої місцевості, ілюстративні матеріали про основні правила розташування військових підрозділів у шведському таборі.
Спільний виставковий проєкт Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» та Полтавської археологічної експедиції Державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України свідчить про те, що тема подій 1709 року поблизу Полтави потребує ґрунтовних досліджень, у тому числі й археологічних. Це стане важливим чинником об’єктивного вивчення історії Полтавської битви, позбавленої імперських та радянських наративів.
За інформацією просимо звертатися: Людмила Шендрик 066 57 33 182 Сергій Макаренко poltavskabytva@gmail.com
|