Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Кіраса списоносця XVІI ст. (грудна та спинна частини) з колекції ДІКЗ "Поле Полтавської битви"

03.11.20, 14:21

Кіраса складається з двох частин: нагрудної та задньої дощок. Виготовлені вони із товстого заліза по фігурі тулуба вояка й мають вигляд повного поясного корсета.
На нагрудній частині зверху до низу посеред грудей проходить гребінь, який, не доходячи до нижнього пружка, закінчується виступом. У верхній частині обох дощок є прорізи для шиї та рук, краї яких окантовані гладеньким пружком для більшого комфорту вояка при їх використанні. На грудях передньої частини є два гачки, які слугували для її приєднання до спинної частини. Для кращого скріплення передньої та задньої частин кіраси в один повний обладунок на краях дощок, в районі пахв, є 2 отвори (по одному з кожного боку). У верхній частині кіраси з правого боку вибито напис «134», що, ймовірніше за все, є порядковим номером виготовленого обладунку.
З правого та лівого боку нижньої частини задньої кіраси розташовані кріплення у вигляді 4 заклепок, які затискають шкіряну мотузку. Це кріплення слугує для кращого поєднання обох частин кіраси та тримання на тілі вояка.
Кіраса (фр. Cuirasse, також панцир, корсет (Corslet) і так далі) - елемент історичного натільного захисного спорядження, що складається з грудної і спинної пластин (іноді - тільки з грудної), вигнутих відповідно до анатомічної форми грудей і спини людини. У давнину кірасу виготовляли з повсті (волоку) і покривали міцною шкірою або мідними листами; згодом з’явилася суцільнометалева залізна кіраса, потім їй на зміну прийшла сталева. Кіраса могла використовуватися як самостійний обладунок, так і як складова частина бойового обмундирування.
У другій половині XVI ст. з’явилися так звані «гладкі» кіраси. Вони складалися з цільної грудної та спинної частини, мали потовщений сталевий лист і чітко окреслене вертикальне ребро жорсткості, що переходило у виступ в районі живота. Така форма мала назву «гусяча грудина». З її появою шанс рикошету куль та відбивання ударів холодної зброї став вищим.
Саме слово походить від фр. Cuirie, спочатку означало шкіряний нагрудник, і в свою чергу похідного від фр. Cuir Bouilli, тобто виварена шкіра.
Сучасний бронежилет по суті схожий на кірасу, але його майже так ніколи не називають, вживаючи цей термін виключно для захисного спорядження доіндустріальної епохи; правда, слово «кіраса» або схожі назви можуть використовуватися як брендова назва сучасних засобів індивідуального захисту.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія