Іван Мазепа - будівничий незалежної України та ворог імперії23.03.23, 15:55 Протягом лютого-березня у Полтаві відбулися заходи на честь вшанування гетьмана України Івана Мазепи, 384-у річницю від дня народження якого ми відзначили 20 березня. Полтавці мали можливість дізнатися для себе чимало нового про мудрого і досвідченого політика, талановитого військового і дипломата, покровителя освіти, мистецтва й архітектури. 11 та 25 березня у музеї історії Полтавської битви проведені тематичні екскурсії «Володар», з яких туристи дізналися про походження Мазепи, його родину, освіту, службу у польського короля та в українських гетьманів. На основі найновіших досліджень істориків проаналізовано 22-річну діяльність гетьмана, основи проведеної ним зовнішньої і внутрішньої політики, розкрито його успіхи в економіці, розбудові війська, реалізації освітніх і мистецьких проєктів. Рішення про перехід на бік шведського короля Карла XII стало для гетьмана своєрідним Рубіконом, який він перейшов у віці шістдесяти дев’яти років, маючи владу, немалі статки і прихильність Петра I. Наклавши анафему і всілякі інші покарання на гетьмана, московський уряд тим самим і змусив українців стати до справи звільнення України під знаком Мазепи. Ця боротьба тривала не одне століття і продовжується й нині. Пісочна анімація у супроводі пісні «Ой, горе тій чайці», автором слів і музики якої є Іван Мазепа.
16 лютого, 1, 2 та 15 березня музейники провели ряд презентацій виставкового проєкту «Мазепинці – поборники незалежності України» у навчальних закладах міста, зокрема у Полтавському державному медичному університеті, Полтавському національному педагогічному університеті ім. В.Г.Короленка, Військовому коледжі сержантського складу ВІТІ ім.Героїв Крут. Ця виставка розроблена науковцями Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» і реалізована за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Мета проєкту полягає в популяризації знань про видатних українців першої половини ХVІІІ століття, поборників незалежності нашої держави. Йдеться про основні віхи життя та діяльності найближчих соратників гетьмана Івана Мазепи – Пилипа Орлика, Андрія Войнаровського, Костя Гордієнка, Григорія Герцика, Федора Мировича, Федора Нахимовського, Клима Довгополого, Дмитра Горленка, Ганни Орлик, Григора Орлика.
1 березня наукові співробітники завітали до Полтавської дитячої художньої школи з лекцією для викладачів, присвяченою життю та діяльності гетьмана І. Мазепи. Викладачам-художникам музейники детально розповіли про портретні зображення гетьмана, що дійшли до нашого часу.
«Його щедрою десницею» - таку назву мала зустріч науковців музею історії Полтавської битви зі студентами спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», що відбулася 22 березня. Мова йшла про діяльність гетьмана Мазепи та унікальні видання його часу. Документознавці мали можливість ознайомитися з двома рідкісними книгами з фондів бібліотеки ДІКЗ «Поле Полтавської битви», виданими у наш час.
«Літопис» канцеляриста Війська Запорозького часів гетьмана Мазепи Самійла Величка належить до трьох найвідоміших «козацьких літописів» і є унікальною пам’яткою козацької історичної думки. Сучасне видання (2020 рік) ґрунтується на оригіналі рукопису, адаптоване до сучасного прочитання, має розділи про діяльність гетьмана Мазепи і містить його портретне зображення, яке сучасні історики визнають найбільш правдивим.
Факсимільне видання Мазепинського арабського Євангелія побачило світ у 2021 році. Це точна копія надрукованого у січні 1708 року в сирійському місті Алеппо на кошти Івана Мазепи Євангелія арабською мовою, що засвідчило підтримку гетьманом православних християн Близького Сходу.
З 18 по 21 березня до уваги відвідувачів музею була представлена виставка наукових видань, присвячених І.Мазепі «Гетьман: шляхи, осмислення» і виданих у різні роки в Україні та за її межами. Для офіційних сторінок музею у соціальних мережах науковці підготували цікаві матеріали про фондові й бібліотечні книги – джерела для вивчення життя і діяльності гетьмана Мазепи, а також тематичні відеоролики.
|