Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Хто ж такий – Михайло Осадчий

28.02.23, 10:20

Лауреати Міжнародної літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша: Михайло Осадчий

Одним з цьогорічних лауреатів Міжнародної літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша став журналіст, поет, письменник Михайло Осадчий. Михайло Григорович отримав цю почесну літературно-мистецьку нагороду (посмертно) за жертовну діяльність у відстоюванні незалежної України. Хто ж такий – Михайло Осадчий?

Михайло Григорович – журналіст, поет, письменник, автор широко відомої повісті «Більмо», лауреат літературної премії ім.І.Франка (1978), автор біографічної повісті про Остапа Вишню «Геній сміху, або зустріч із вождем», поетичної збірки «Місячне поле».

Його брата та матір знищила тогочасна комуністична влада, за свої погляди та творчість був у таборах, його били, отримував погрози, не давали працювати за фахом, але він все витримав…

Осадчий працював в львівській обласній і республіканській пресі як журналіст і літературознавець, а також публікував художні твори. Видавництво «Каменяр» випустило збірку його віршів «Місячне поле», весь тираж якого був знищений у зв’язку з арештом письменника за звинуваченням у проведенні «антирадянську агітацію і пропаганду». Під час обшуку в таборі в грудні 1966 в Осадчого конфіскували зошит з перекладами Гарсіа Лорки, поетів прибалтійських республік і власними віршами.

Його художньо-документальну повість «Більмо» світ читав на всіх мовах – англійською, французькою, німецькою, іспанською, російською, китайською. За цю повість Михайла Осадчого було прийнято почесним членом міжнародної письменницької організації ПЕН-Клуб (Швейцарська секція), було нагороджено його літературною премією ім.І.Франка фундації Антоновичів у Чикаґо (1978). У 1974 році серед 102 бестселерів у Франції «Більмо» посіло 6 місце.

У січні-квітні 1990 р. Михайло Осадчий здійснив творче турне до Канади, США, Австралії, яке щедро збагатило поетову уяву про світ.

У грудневі дні 1992 року в Україну прийшла звістка, що Міжнародний біографічний центр у Кембріджі (Великобританія) присудив Михайлові Осадчому звання «Людина року 91/92» та удостоїв його престижного світового призу – «Нагороди XX віку за значні досягнення». Сталося це несподівано і неочікувано для Михайла Осадчого та прихильників його творчої праці.

Михайло Осадчий був членом Львівської письменницької організації, а з 1993 року працював доцентом кафедри історії журналістики Львівського державного університету. У той час, коли тривала офіційна мовчанка в особі зла в Україні, міжнародний літературний іконостас відчинив Михайлу Осадчому свої ворота. Канон світової літератури визнав і прийняв його творчість. Літературні категорії канону в термінологічному аспекті, істинноправдивому змісті та літературно-образному мисленні були витримані в сучасному модерно-художньому стилі його творів. Такою пізнали за кордоном і в Україні творчість Михайла Осадчого.

Цикл дописів про лауреатів Міжнародної літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша 2023 року продовжують працівники сектору соціокультурної діяльності Центральної бібліотеки ПМТГ.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія