До Дня Української Державності. В рамках онлайн проєкту Департаменту культури, молоді та сім’ї Полтавської міської ради
#СпадщинаДержавництва
Василь Лопата – відомий український графік і маляр, заслужений художник України, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка, член національних спілок художників та письменників. Саме йому випала честь стати батьком української гривні.
Минуло понад чверть століття як в Україні з’явилася власна національна грошова одиниця. Щоденно користуючись грошима ми майже не замислюємося над тим, що гроші – це один із символів державності! Ще в 1991 р., коли Україна здобула Незалежність гостро постало питання про створення української валюти. Адже людину без грошей уявити можна, а державу – ні! Але шлях до впровадження гривні виявився тривалим. Старше покоління добре пам’ятає той час, коли в Україні разом з рублями користувалися відрізними купонами, згодом заміненими новими купоно-карбованцями. І лише у вересні 1996 р. розпочався їх обмін на гривні.
До роботи над оформленням гривні Василь Лопата йшов через конкурс, в якому брали участь шість художників. Його ескізи були визнані найкращими. Загальну концепцію банкноти, її гаму, графіку та шрифтовий дизайн розробив художник-дизайнер Борис Максимов. Василь Лопата виконав портрети видатних осіб, що потім були використані на купюрах першого зразка, став автором пейзажів та орнаментів, розміщених на реверсі наших грошей. В одному з інтерв’ю художник пояснював: «Я працював над образами, які зображені на гривнях, а це найважливіша деталь. Я хотів, щоб наші гроші були національними. А ніхто не знав, як їх робити. Це складна робота... і дорога. Це як один із символів державності – поруч із прапором, гімном, гербом. Це візитка на міжнародній арені. Хотілося, щоб наша валюта була красива».
Його справжній державницький підхід до оформлення української гривні високо оцінений в Україні. Відомий мистецтвознавець Олександр Федорук відзначав: «Художньо оформлені Василем Лопатою гривні мають своє історичне життя. Вони досконалі артистично, з глибоким ствердженням національної суті й означенням вершинних діянь і покликів української історії та культури, розвитком історизму та української духовності…»
Якщо повернутись в минуле, то необхідно відзначити, що коли у 1918 р. УНР запровадила свою грошову одиницю, до речі, також гривню, над нею працювали такі видатні українські митці, як Антон Середа, Василь Кричевський, Георгій Нарбут. Рідкісні екземпляри цих грошей, які дійшли до наших днів свідчать про їх величезну художню цінність. У 1991 р. для Василя Лопати почався власний період творення української гривні. Йому вдалося, не зважаючи на численні комісії й консультації, на втручання до творчої роботи чиновників і політиків, показати в банкнотах українську історію, особливо окреслити часи її державотворення, продемонструвати значний пласт української культури. Він створив портрети Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Михайла Грушевського, Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Григорія Сковороди. Однак кількість номінацій була обмежена і не всі образи створені Василем Лопатою були використані, так, зокрема, сталося й з банкнотою в 500 гривень, випущеною вже після того, як художник перестав брати участь в проєкті. Однак виконані митцем ескізи підтверджують, що його ідея, хоч і відчутно змінена все ж була втілена.
Сьогодні Василь Лопата, який народився 28 квітня 1941 року в селі Нова Басань на Чернігівщині, живе на дві країни. Він громадянин України і США. Його твори зберігаються у Національному Художньому музеї в Києві, художніх музеях Чернігова, Дніпропетровська, Сум, а також у Бібліотеці Конгресу США у Вашингтоні, в Українському Музеї в Нью-Йорку, у Музеї Стенфордської єпархії УГКЦ у США, Музеї при Українському Католицькому Університеті в Римі. У Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка також зберігаються твори художника Їх 65! Василь Лопата є почесним громадянином міст Вінніпега і Брандона (Канада). А нашу українську гривню, якій палкий патріот України Василь Лопата присвятив значний період життя, у 2008 р. комісія з естетики Міжнародного фінансового банку визнала однією з п’яти найкрасивіших валют світу!
Допис підготували працівники Полтавського художнього музею (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка.