Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Гендерна рівність: втрачені можливості та шлях до змін

16.12.21, 08:21

Може здатися, що сьогодні це вже не актуально. Але… В Європі ще до 1960-х років жінки мали отримати письмовий дозвіл від чоловіка, щоб відкрити рахунок в банку (Франція) і до 1970-х не мали права голосу (Швейцарія). В деяких мусульманських країнах подібні обмеження діють і досі.

Історично жінки були обмежені в своїх правах та можливостях: витіснені в приватну сферу, без доступу до освіти та заробляння грошей, позбавлені базових прав, вони не мали власного майна, фінансово залежали від родини або чоловіка, не приймали самостійні рішення та вважалися слабкою статтю. Світ був побудований чоловіками і для чоловіків без активної участі жінок. На щастя, часи і погляди змінилися, багато в чому завдяки руху суфражисток та фемінізму. За історичними міркам це сталося недавно, тому говорити, що застарілі патріархальні погляди відійшли в минуле все ще зарано.

1

Нині жінки обіймають керуючі посади, працюють у політиці, служать у війську та досягають неймовірних кар’єрних висот, але наш світ ще дуже далекий від гендерної рівності. Жінки, які нині є визнаними та успішними мали працювати більше за колег-чоловіків, мали доводити родині, керівництву та собі, що вони мають право на високі посади та високу заробітну платню.

Не можна говорити, що чоловіки не страждають від гендерної дискримінації, бо є стереотипні уявлення про жіночі та чоловічі обов’язки, а також про чоловічі та жіночі професії. Самі жінки, в переважній більшості, зневажливо ставляться до спроб чоловіків перейняти обов’язки, які в суспільстві визначені, як жіночі…

2

Надзвичайно привабливо виглядає ідея поміркувати над тим, як би людство могло розвиватися у концепції гендерної рівності… Не здається, що це виглядає, як втрачений шанс, втрата можливості уникнути багатьох глобальних помилок? Адже від реальності та всього сущого була усунена добра половина суспільства. Світ втрачав та втрачає вигоди від незалученого інтелектуального та творчого потенціалу жінок. Розуміння цього актуалізує питання гендерної рівності для наступного етапу розвитку людства, коли будуть рівні соціальні можливості для реалізації жінок та чоловіків в усіх сферах, залежно від їхнього особистого вибору.

Згідно з результатами дослідження Всесвітнього економічного форуму, Україна у 2021 році втратила 15 позицій у глобальному індексі гендерного розриву (Global Gender Gap Index) і нині посідає в рейтингу 74 місце зі 156. Так, за останні роки багато чого змінилося, починаючи з того, що зросла кількість жінок на топових позиціях в бізнесі, державних установах та в політиці. Щодня ми бачимо все більше жінок в IT та науці, царинах, які раніше переважно асоціювалися з чоловіками. І найголовніше – це вже не викликає подив та дискусію. Але багато чого ще треба змінити задля досягнення рівних можливостей. Варто говорити про непослідовність, несистемність та незлагодженість зусиль держави та громадянського суспільства, адже без цієї взаємодії досягнень не варто очікувати.

3

Багато залежить від самих жінок, від їх віри в себе, їх готовності та бажання відстоювати свої права та розширювати свої можливості. А ще – жінки потребують більше підтримки з боку чоловіків.

Гендерна рівність – це не про чоловіків чи жінок, це про світ навколо нас. І чим пропорційнішою буде участь жінок і чоловіків у всіх сферах життя, тим більш дружнім ставатиме цей світ.

Цей допис підготували бібліотекарі бібліотеки-філіалу № 1 Полтавської МЦБС.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія