Це була війна воістину планетарного масштабу: шістдесят сім країн об’єднали свої зусилля, аби здолати гігантську і, здавалося б, досконалу військово-політичну машину знищення, витворену гітлерівським націонал-соціалізмом з Німеччини та її сателітів.
Мільйони людей загинули в цій борні – як воїни чи жертви, і день закінчення в Європі Другої світової війни – це, передусім, день світлої і вдячної пам’яті про них…
Україна опинилася в самому епіцентрі тієї страшної війни. Українські землі та самі українці потрапили у вир бойових дій із перших днів війни: вже 1 вересня 1939 року Люфтваффе бомбардувала Львів та Дрогобич…
Для України ця війна має ще й особливу жахливу правду: через бездержавність нації українці, інколи й поза власною волею, були залучені до бойових дій у складі різних армій. Українці були мобілізовані до угорської та румунської армій (українці Закарпаття, Буковини і Бессарабії)… українці були призвані до польського війська (Галичина, Волинь)… українці воювали в лавах радянської армії та в лавах УПА… українці воювали в різних військових загонах супротиву та партизанських загонах… українці воювали у військах США, Великобританії, Канади, Франції…
З 41,7 мільйона людей, які мешкали до війни лише на території УРСР, на 1945 рік залишилося тільки 27,4 мільйони чоловік. Люди гинули на фронті, у концтаборах, були жертвами Голокосту, репресій, були депортовані чи вбиті під час варварських каральних операцій, знищення міст і сіл… Та попри все українці зробили величезний внесок у перемогу світу над нацизмом.
Українці у складі різних армій антигітлерівської коаліції воювали до останнього дня Другої світової… А 2 вересня 1945 року уродженець Уманщини генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко поставив підпис під Актом про капітуляцію Японії, який поклав край Другій світовій сійні. Війні, яка тривала 6 років і 1 день і стала найбільшою трагедію людства.
Й донині демографи продовжують підрахунок втрат серед військових і мирного населення в роки Другої світової війни…
Бібліотекарі бібліотеки-філіалу № 1 Полтавської МЦБС за матеріалами Українського інституту національної пам’яті підготували презентацію-фотохроніку «1939-1945: НІКОЛИ ЗНОВУ» («Україна в Другій світовій війні»).
Історія тієї війни – це історія кожного, а не всіх…