Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Добірка українських книг про події на Майдані

11.01.23, 13:45

Літопис самовидців: добірка українських книг про події на Майдані

Зазвичай, коли говорять гармати, музи мовчать. В Україні ж події Майдану стали революцією духу, тому музи не мовчали, а оперативно вторили гарматам. Українськими режисерами створено чимало кінострічок про Майдан. Не залишили без уваги революцію й письменники. Ще за часів подій Майдану українські митці працювали над створенням тематичних літературних творів, аби жодна година важливого періоду в житті України не залишилася забутою.
Працівники сектору соціокультурної діяльності Центральної бібліотеки ПМТГ підготували добірку літературних творів, які увічнили події Майдану та його героїв.

Оксана Забужко «Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву»

Ця книжка української письменниці являє собою хроніку з соціальних мереж. Утім, цей твір охоплює не лише Майдан, а й війну на Сході: тут події від листопада 2013 до липня 2014 та їхнє відображення у соцмережах та блогах.

Авторка представляє події в хронологічній послідовності, відбиваючи зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві.

Оксана Забужко виступила автором проєкту, упорядкувала літопис Тетяна Терен, а підготувала передмову Світлана Алексієвич. До збірки увійшли матеріали понад 100 авторів.

Не менше п’ятисот поширень – таким був критерій відбору текстів для "Літопису самовидців". Книга починається з повідомлень про побиття студентів. Останній запис в антології датується 29 липня.

Антін Мухарський «Майдан. (Р)Еволюція духу»

«Народу України присвячується», - такий напис на першій сторінці має альманах «Майдан. (Р)еволюція духу». До нього увійшли 200 світлин, інтерв’ю з очевидцями, статті українських філософів та письменників, революційна поезія.

Також є публікація самого Мухарського. Він також є автором багатьох інтерв’ю, написав текст до мистецького розділу.

Краще зрозуміти настрій альманаху допоможе цитата однієї з упорядниць, Інни Корнелюк, з передмови: «Книга мала утвердити ідею, що історію творять непримітні герої. Та проєкт Мухарського лишає по собі якраз протилежне враження елітарності: він пропонує образ революції, «яку запалили митці».

Олег Виноградов «Слово Майдану»

Збірка складається зі ста оповідань учасників і очевидців. Це спогади представників майже всіх служб, підрозділів, напрямків і рухів Майдану. Кожен майданівський день, кожну подію, кожен штурм герої книги бачили по-різному. Передмову написав Євген Нищук.

Автор збірки ще донедавна перебував за ґратами, і частина текстів, що пропонуються читачеві, була написана Дмитром Савченком в умовах тюрми. Напевно, саме тому і його поезія, і проза пронизані відчуттям болю, несправедливості, але водночас в них відчувається абсолютна нескоримість духу і віра у перемогу. Зміст більшості текстів, зібраних в «Маятнику революції», доволі радикальний.

Михайло Слабошпицький «Гамбіт надії»

Нова книга Слабошпицького – це зібрання віршів та розповідей очевидців, роздуми автора, аналіз ситуації.

Книжка «Гамбіт надії» - про «неможливість перемогти режим Януковича і про перемогу над режимом Януковича, про подвиг «Небесної сотні» і про те, як у війні з російськими найманцями гартується наша нація», - зазначають видавці.

«Борітеся - поборете! Поетика революції»

Ольга Уліщенко упорядкувала вірші поетів різних поколінь, поєднаних спільною ідеєю: боротьбою за незалежність, свободу і соборність України.

Ці вірші – різні за настроєм: тут і туга за полеглими в нерівному бою, і світла віра в перемогу. Поетична збірка доповнена світлинами з Майдану.

«Євромайдан: хроніка відчуттів»

Письменник Василь Карп’юк упорядкував збірку, авторами в якій виступили Тарас Прохасько, Іван Ципердюк, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук. В книзі зібрані реакції на події Майдану митців, їхні почуття.

«Тарас Прохасько здебільшого рефлексує в контексті вічних цінностей, добра і зла, вчинку і стоїчності. А Іван Ципердюк найбільш буквально сприймає ситуацію і найбільше відверто називає речі своїми іменами, де мінімум літературного гриму і максимум щирості», - пояснює Василь Карп’юк.

Він додає, що Андрухович у своїх текстах мислить у глобальному контексті, а також описує конкретні ситуації, зокрема стеження за ним, Жадан залишається поетичним, метафоричним і революційним, а Юрій Винничук - нещадно іронічний і саркастичний.

«Небесна Сотня: антологія майданівських віршів»!

До збірки увійшли вірші, написані як поетами-аматорами, так і відомими авторами. Серед них Дмитро Павличко, Мар’яна Савка, Іздрик, Олександр Ірванець та інші.

"Небесна сотня" оформлена малюнками, які художники розповсюджували у соцмережах. Обкладинкою книги послужила картина художниці Марії Федюк, що якнайкраще змалювала бойовий дух героїв на Майдані.

Христина Лукащук «Казка про Майдан»

Вона пояснює наймолодшим українцям події зими 2013-2014 рр. у цілком міфологічному ключі – чорні птиці Зла беркути й породжені божими голубами працьовиті українці.

«Зараз у багатьох виникає питання: як говорити з дітьми про драматичні події, які пережила наша країна, відстоюючи прагнення людей жити в оновленому суспільстві. Про Майдан було і буде багато видань. А це – книга для маленьких, які все бачать, розуміють і по-своєму сприймають», – йдеться в анотації видання.


Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія