Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

До Міжнародного Дня музеїв

18.05.20, 09:40

Цьогоріч минає 43 роки відтоді, як ХІ конференція Міжнародної ради музеїв затвердила День музеїв, який відзначається 18 травня.

«Музеї за рівність: різноманіття та інклюзія» – так звучить проголошена основна тема Всесвітнього Дня музеїв 2020 року, що має на меті привернути увагу суспільства до проблем культурної комунікації та взаєморозуміння.

Музеї – це діамантовий фонд будь-якої нації: вони вважаються елітними територіями, де дбайливо плекають та вивчають національні набутки – від пам’яток історії, археології, мистецтва, літератури – до унікальних етнографічних комплексів, музеїв ікони, медицини, ляльки тощо. Тематичний діапазон музеїв безмежний.

Людська здатність не просто берегти пам’ять і досвід, але й осмислювати їх у чергових змінах поколінь ще у найдавніші часи дали імпульс до того аби зібрати та зберегти те, що визначало епоху, місце, людину-воїна, людину-дослідника, людину-творця. Спочатку з’явились колекціонери, а потім і музеї. Вони були у палацах, здебільшого приховані у скарбницях. Бачити їх та вивчати було одним із привілеїв родовитої знаті.

Музеї остаточно вийшли «з підпілля» у ХІХ ст. і відтоді зацікавленість ними ніколи не зникала, а їх кількість постійно зростає.

Поза офіційним статусом закладу культури, що має певну підпорядкованість та інклюзивність, кожен музей – це окремий вимір паралельного світу, котрий має власну «формулу крові», що набувається довго, наполегливо і тільки еволюційним шляхом. У такому випадку музей стає яскравим явищем на культурній мапі країни.

У музеях працюють «останні ангели, що не покинули землю», за дотепним визначенням одного з наших провідних музейців. Музей сам поступово формує потрібного йому спеціаліста – допитливого, нестандартно мислячого, із готовністю підпорядкувати життєвий ритм його потребам. У музеї не приживаються люди гострі, неврівноважені, нетерпимі – одним словом, неінтелігентні. До музею ідуть за покликанням і найчастіше залишаються тут на весь вік. З такими легко директору і цікаво відвідувачам.

Відчинивши двері до музею, людина потрапляє у іншу реальність і найкращим провідником їй буде доброзичливий та уважний фахівець, котрий розповість про те, чого ніхто не знає.

Травнева Полтава вабить сонцем і теплом, юною зеленою красою вулиць, вишуканою архітектурою, пам’ятниками Великих українців та Великих полтавців Івана Котляревського, Панаса Мирного, Володимира Короленка.

Ви ніколи не пошкодуєте, якщо завітаєте до літературно-меморіальних музеїв цих чарівників слова, а ще – до Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка та до історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви», де утворилось ціле музейне містечко.

Музейний світ – експозиція – це не просто показ окремих цікавих предметів чи їх комплексів; це наука, де панують свої закони і правила, система узгодженості та підпорядкування. Для того, щоб вона народилась, потрібна колекція – ті унікальні артефакти, без яких не існує жоден музей. Експозиція час від часу модернізується та доповнюється, однак за умови дотримання головного вектора.

Від 2000-х років і донині музеї активно розширюють амплітуду діяльності і працюють як повноцінні культурні центри, залишаючись в орбіті свого напрямку. Грані науково-дослідної, виставкової, просвітницької роботи музеїв реалізуються через презентації творчого доробку сучасних митців, дитячі фестивалі, конкурси, театралізовані екскурсії, круглі столи, літературні та історичні квести, експедиції, дискусії, флеш-моби тощо. У мінливому світі музей не втрачає свого голосу і гідної позиції.

У ХХ ст. під час суспільних переворотів та війн траплялись випадки, коли музеї тимчасово закривали. Але карантинних обмежень через світову інфекційну пандемію ніколи не було. Цього ж року музеї вже два місяці зачинені через COVID-19.

Музеї зачинені, але стають досяжнішими, бо з кожним днем зростає кількість пропозицій відвідати віртуальну екскурсію, послухати розповідь про подію, особистість, сюжет із давнини, взяти участь у інтернет-семінарі чи дискусії.

Упродовж найкоротшого терміну COVID-19 викликав до життя цілу низку музейних інновацій, що полягає у вмінні використовувати простір соціальних мереж Internet, Instagram для популяризації музейного продукту.

Вітаючи музейний світ Полтави зі святом, бажаємо примножувати державну та національну скарбницю, доносити до кожного відвідувача високу гідність національного духу, історії, мистецтва, бути першовідкривачами невідомих сторінок життя рідного краю.

Всім відповідальним, терплячим, ерудованим, небайдужим, уважним до людей, винятково скромним музейним фахівцям доброго та надійного здоров’я на многії літа!

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія