Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

До 165-ої річниці від дня народження Софії Русової

19.02.21, 11:25

Софія Федорівна Русова (1856 – 1940 рр.), відома світовій спільноті як багатогранний учений, енциклопедист, громадський діяч, організатор «Просвіти», одна з найвидатніших засновників жіночого руху в Україні, член Центральної Ради, визначний педагог та психолог, автор концепції національної освіти, дошкільного виховання, монографій з педагогіки та психології, програм і підручників.

Громадська діячка Софія Федорівна Русова, безумовно, належить до тих особистостей, які хоч і були іноземного походження, та пов’язали свій життєвий шлях з Україною й усі сили віддавали задля її розбудови.

Софія народилася 18 лютого 1856 року на Чернігівщині. Батько дівчинки був за походженням шведом, а мати – француженкою. Дівчинка була п’ятою дитиною в родині, до того ж народилася такою кволою, що мати вигукнула: “Не любитиму її, все одно помре”. Та попри все, дівча вижило, а от двоє старших дітей померли. За ними від сухот відійшла у засвіти й мати. Тож вихованням Софії займалася її старша сестра, батько та няня – проста українська селянка. Саме її Русова згадувала все життя. Окрім того були ще гувернантки, які навчали французької, німецької та англійської. Твори Руссо, Вольтера, Байрона, Міллера заронили в її душі зерня демократизму.

Софія Русова все своє свідоме життя присвятила справі національного відродження України та просвіти молодих поколінь українців. Їй вдалося пробуджувати любов до Батьківщини навіть у найменших дітей. Методика її виховання мала чимало спільного з підходами знаменитої педагогині Марії Монтессорі. Серед ключових принципів педагогічної концепції Русової: гуманізм, демократизм, народність, природовідповідність, культуровідповідність, особистісно орієнтований підхід, соціальна обумовленість виховання та загальнолюдські цінності.

Чоловік Софії Федорівни (сватав Михайло Драгоманов, а Микола Лисенко для молодих написав музичну композицію «Золоті ключі») як статистик, мав часті переїзди: Чернігів, Ніжин, Херсон, Полтава, Одеса, Київ - і де б не перебувала родина, жінка активно включалася в роботу місцевих громад, просвіт: у відкриття дитячих садків, початкових шкіл, книгозбірень, підготовку вистав, лекторіїв, видання літератури тощо. Царський уряд прискіпливо стежив за розгортанням національно-визвольного руху в Україні і за членами всіх об’єднань української інтелігенції встановлювався «негласный надзор». Не оминула ця чаша і родину Русових. Протягом періоду з 1880 по 1905 роки Софію Федорівну заарештовували п’ять разів, проте це не схитнуло її переконань, а лише посилило їх, загартувало її волю у боротьбі за національно-культурне відродження України, передусім її мови та національної системи виховання, як основних засобів формування національної свідомості і національної психології народу.

Відомо, що до Полтави вона переїхала в 1900 (в той час і родина Короленків також приїздить до Полтави). Організувала дитячий садок на 2 групи . У спогадах пише : У нас часто збиралися, співали, звісно, українських пісень, збиралися «невинні журфікси», обмірковували різні чергові справи:

· відбудову хати Котляревського

· ілюстроване видання «Енеїди»

· влаштування 100-літніх роковин першого видання творів письменника.

«Одного разу був запрошений до нас милий Володимир Галактіонович Короленко», – у спогадах пише Софія Федорівна. І тут же продовжує: «У Короленка бували теж журфікси; у нього збиралися вся російська інтелігенція. На журфіксах подавали різні новини з Петербургу, читали листи з далеких місць заслання; конспіративно збиралися гроші на арештованих та на нелегальну літературу».

Взагалі це було «ОГНИЩЕ», як і помешкання Русових. Протягом свого життя Русови у 1891-1892 та у 1899-1902 роках мешкали у нашому місті – за українофільські погляди сім’я Русових визнана неблагонадійною.

«Прийміть мене як друга, щирого, відданого, в огонь і в воду... Але свою незалежність на порозі смерті не віддам», – писала Софія Федорівна у Празі, де проживала останні роки. Померла Русова 5 лютого 1940 року у Празі. Їй було 84. Похована на Ольшанському цвинтарі, поруч із нею поховали видатного поета Олександра Олеся.

До 160 річчя від дня народження Софії Русової 18 лютого 2016 року, Національний банк України ввів до обігу ювілейну монету.

Полтавці горді причетністю видатної діячки до нашого краю: у місті є

провулок родини Русових, на будинку, де мешкала сім’я, встановлена меморіальна дошка, ім’я Софії Русової носить навчальний заклад: з 2017-2020 роки – Полтавська спеціалізована мистецька школу-інтернат I-III ступенів «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» імені Софії Русової Полтавської обласної ради; за підтримки Департаменту освіти і науки Державної обласної адміністрації з 1 січня 2021 р. названий заклад реорганізовано шляхом перетворення на Мистецький ліцей ім. Софії Русової. У навчальному закладі, вшановуючи пам’ять визначного педагога та психолога, автора концепції національної освіти, дошкільного виховання, монографій з педагогіки та психології, програм і підручників, проведено круглий стіл (2017р.), Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Софія Русова та сучасна українська освіта» (2018 р.) та опубліковано «Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Софія Русова та сучасна українська освіта" та науково-практичного семінару "Соціалізація особистості в умовах інноваційного середовища" (Полтава 18-19 травня 2018 р.) / за заг. ред. Куторжевської Л.І. – Полтава: Полтавська спеціалізована школа-інтернат №2 І-ІІІ ступенів «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» імені Софії Русової Полтавської обласної ради, 2018. – 201 с.»

Нині мистецький ліцей розвиває дитину всебічно, втілюючи сучасні методики навчання. Кафедра працює і постійно розвивається, втілюючи нові тенденції сучасного мистецтва під керівництвом директора мистецького ліцею Ключинської Алевтини Володимирівни; щойно відкрито в Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г. Короленка виставку робіт здобувачів мистецького ліцею.

Полтавців та гостей міста запрошуємо відвідати виставку робіт учнів Полтавського мистецького ліцею ім. Софії Русової «У світ мрій та фантазій».

Роботами талановитих ліцеїстів можна насолодитися до 01.03.2021 р.


Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія