Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Чорнобиль сьогодні: мовою фактів. #35_років_уроків

23.04.21, 11:00

* ОСНОВНІ ОБ’ЄКТИ ЗОНИ

Основні об’єкти – режимне місто Чорнобиль, місто Чорнобиль-2, військове містечко з радіолокаційною станцією і місто Прип’ять.

* ЧОРНОБИЛЬ - ЦЕНТР ХАСИДИЗМУ

Місто Чорнобиль прославилося 10-віковою історією. У другій половині ХVIII століття Чорнобиль був одним із головних центрів хасидизму, який за своєю значущістю не поступався Умані. На кінець ХІХ століття населення Чорнобиля становило 10 800 осіб, з яких понад дві третини були євреями. Як наслідок, у місті збереглася відповідна архітектура і культура. Суд над керівниками ЧАЕС, яких визнано винними в аварії, проходив в одній із колишніх синагог, яких у місті було близько десяти. Наразі збереглися руїни тільки двох.

*У ЗОНІ ВІДЧУЖЕННЯ –НАЙКРАЩИ ДОРОГИ УКРАЇНІ

У Чорнобильській зоні - майже ідеальні дороги. Гарне асфальтне покриття потрібне для того, щоб уникнути розкидання радіоактивних відходів під час транспортування. До речі, у цій зоні діє особливе швидкісне обмеження: на її території не можна рухатися зі швидкістю більш як 40 км/год.

* ПІД САРКОФАГОМ ПОХОВАНИЙ ОДИН ІЗ СПІВРОБІТНИКІВ ЧАЕС

Реактор став могилою для одного із співробітників станції. Старший оператор головного циркуляційного насоса четвертого енергоблока Валерій Ходемчук став першою жертвою аварії. Його тіло так і не змогли дістати, воно перебуває під саркофагом.

* ОСТРІВЦІ СМЕРТІ У ЗОНІ ВІДЧУЖЕННЯ

Після вибуху радіація розподілилася всією зоною нерівномірно, а осіла острівцями, через це деякі ділянки більш забруднені, ніж інші. Перебування у таких місцях небезпечне для здоров’я і життя людини. Так, біля станції збереглася стела «ЧАЕС ім. В.І.Леніна». Радіаційний фон у цьому місці сягає 1 200 мкР/год.

* РАДІАЦІЙНЕ ЗАБРУДНЕННЯ ВІД ЧОРНОБИЛЯ СЬОГОДНІ - ЧИ ІСНУЄ ВОНО?

Незважаючи на всі зусилля щодо недопущення поширення радіації, забруднення все одно залишає межі зони. Основне джерело поширення - вода. Річка Прип’ять впадає в Дніпро, і 90% усієї радіації, що виноситься із зони, витікає саме цим шляхом. У період загострення лісових пожеж вогонь «забирає» на себе приблизно 50% поширюваної радіації.

* ЧАЕС. 1986 - І ДАЛІ…

Чорнобильська АЕС після аварії продовжувала роботу, оскільки не можна було зупинити реактори одразу. Сьогодні вражає контраст між спустошеною Прип’яттю без жодної вцілілої шибки та новим надсучасним конфайнментом, який вкриває четвертий реактор. У 1986 році до даху енергоблоку не міг навіть підлетіти гвинтокрил, а тепер до нього можна підійти на відстань 40 метрів, і рівень радіоактивного випромінювання буде менший, ніж біля деяких гранітних будівель в Києві.

За матеріалами: Грубник Л. 7 маловідомих фактів про Чорнобиль // Чорнобиль: 7 маловідомих фактів про аварію на АЕС та зону відчуження | Факти ICTV (fakty.com.ua)

Денисова С. Як змінилася Чорнобильська зона відчуження під час карантину // Як змінилася Чорнобильська зона відчуження під час карантину | Факти ICTV (fakty.com.ua)

10 маловідомих фактів про Чорнобильську АЕС https://www.ukrinform.ua/rubric-society/1931426-10-faktiv-pro-chornobilsku-aes-yaki-vi-mojlivo-ne-znali.html

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія