Управління культури Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради

Через призму фотооб’єктива (пам’яті фотохудожника Валерія Черкаса)

23.02.22, 08:37

Мистецький світ Полтавщини втратив одного з когорти знаних фотохужожників, майстра фотооб’єктиву, Валерія Черкаса.

Фотографія як вид мистецтва потребує осмислення предмету зображення, композиційної схеми, змістової функції тла, а ще дуже багатьох тонких моментів, котрі називаються авторським баченням. Останнє – найцікавіше. Мабуть, те, що бачить художник і бере у фокус об’єктива, і те, що сприймає глядач, не так часто вповні співпадають, але, безумовно, грань дотику завжди є. Неперевершені фотосвітлини з краєвидами Полтавщини, з миттєвостями життя області, відомих діячів культури, мистецтв, науковців, аграріїв, пам’ятки історії та культури та не тільки – це все фотороботи відомого фотомитця Валерія Черкаса.

Однією з розрад відомого фотохудожника було читання, дружба з книгою, яку зберіг упродовж усього життя, зібравши унікальну бібліотеку. А ще – захоплення з підліткового віку фотосправою. Це захоплення стало , в якій Валерій Михайлович досяг вершин майстерності.

Про відомого фотомитця Валерія Черкаса та його неперевершені фотороботи розкажуть працівники сектору соціокультурної роботи Полтавської міської центральної бібліотеки.

1

Відомий полтавський фотограф Валерій Черкас майже все своє життя гідно представляв наш край в історичних, мистецтвознавчих та періодичних, науково-популярних виданнях. Найбільш енергійні роки його життя були віддані обласній газеті «Зоря Полтавщини» та «Сільським новинам», де були представлені його влучні фоторепортажі, що супроводжувалися журналістськими дописами.

За свою самовіддану працю він першим серед фотожурналістів був удостоєний звання Заслуженого журналіста України (до цього фотожурналісти відзначалися званням Заслуженого працівника культури). Також пан Валерій був нагороджений Почесними грамотами Кабінету Міністрів України, Українського фонду культури, Золотою медаллю української журналістики. Він – дипломант багатьох республіканських фотовиставок, лауреат п’яти літературно-мистецьких премій, має багато відомчих і творчих відзнак.

Фотомитець створив літопис «Сорочинського ярмарку», не пропустив жодного із майже півсотні ярмаркувань, завжди презентував нові художні виставки у музеях, галереях, фіксував неординарні акції та церемоніали. Валерій Михайлович – автор фотоальбомів «Про коня», «Полтавська родина» (удостоєний обласної премії імені Панаса Мирного).

Фотомитець завжди умів не просто швидко відчути нове, а перелаштуватися на роботу в нових умовах. Так було, коли газети з чорно-білих перетворювалися на повнокольорові і фотожурналіст мав оперативно освоювати техніку кольорового фото.

Майстер вважав, що цікавою і виразною може бути і чорно-біла фотографія, і кольорова. Наголошує: важливі для хорошої світлини якість і наочність, отже треба правильно обрати ракурс у портреті, виділити головного героя в груповому фото, правильно розставити акценти події на знімку.

2

Свої набуті десятиліттями праці знання і навички за пазухою не ховав, а щиро ділився ними з колегами своїм досвідом. Валерій Черкас переглядав у бібліотеці підшивки газет, що надходили з районів, відзначав і гарні, і не дуже вдалі фотознімки на сторінках районної преси.

Останнє десятиліття майстер фотографії проводив активно, виставляючи на своєму блозі у Facebook щодня нову світлину з оригінальною замальовкою Полтави, околиць та інших місцин краю. В його миттєвостях присутня бездоганна композиція, приваблива палітра кольорів та любов до прекрасного.

Всі новини
План роботи
04.03.2024 – 10.03.2024
Шукайте нас у соцмережах
Закони України
Полтавська міська рада
Веб-портал відкритих даних
Полтавської міської ради
Міністерство культури та інформаційної політики
Український інститут
національної пам'яті
Дія