За проєктом «Незламні та хоробрі: письменники у ЗСУ» Вже незабаром на книжкових полицях з’явиться збірка репортажів та есеїв «Бахмут». Про нову актуальну військову збірку та її автора у публікації розкажуть працівники Центральної бібліотеки Полтавської МТГ.
Цей спільний творчий проєкт створили письменник і воєнний документаліст, автор романів і поетичних збірок Мирослав Лаюк та фотодокументаліст і фотожурналіст Данило Павлов.
У період найінтенсивніших боїв за Бахмут взимку та в березні 2023 року вони прожили дні й ночі з українськими піхотинцями й артилеристами, медиками й капеланами, рятувальниками й дітьми, — як у самому населеному пункті, так і на його околицях. Побут, думки, цінності мешканців сходу України під час повномасштабної війни — ось про що розповідає «Бахмут».
Книга складається з двох частин: перша — літературні репортажі про будні військових і цивільних у Бахмуті й околицях, а друга, есеїстична, — рефлексії на події, описані в першій.
Наскрізна історія у книжці — про евакуацію 86-річної мешканки Бахмута, завдяки якій автор вправно змальовує розвиток індустріальної Донеччини: від маленького хутора до силікатних заводів, від Голодомору до переписування від руки віршів Василя Стуса.
«У кожного, хто бере участь у війні, свій шлях. Дуже часто він проходить бездоріжжям і асфальтом, перебитим ямами. Мирославу вдалося зібрати та показати всю болючість історії кожного з його героїв. Завдяки таким книжкам, як ця, про титанічні зусилля українських військових дізнаються цілі покоління», - фотокореспондент «Associated Press», лауреат Пулітцерівської премії Євген Малолєтка. Книга вийде у грудні вийде 2023 р. у видавництві «Ukraїner».
Мирослав Лаюк - сучасний український письменник і поет. У 2013 році у видавництві «Смолоскип» була опублікована перша збірка поезії автора. У 2015 році вже у видавництві «Видавництво Старого Лева» була опублікована наступна збірка поезії «Метрофобія». У тому ж видавництві в 2016 році виходить перший роман «Баборня», а вже через два роки, у 2018, публікується другий роман «Світ не Створений». у 2018 році увійшов до списку «30 under 30» від видання «KyivPost» як один з 30 українців, які мають видатні досягнення у найрізноманітніших сферах діяльності, а в 2019-му видання «Cosmopolitan» назвало його одним з 5 молодих українців, «за якими варто стежити наступні 20 років». Роман «Баборня» Мирослава Лаюка увійшов до короткого списку «Книги року ВВС», а поетичні книжки «Метрофобія» і «Осоте» були названі найкращими поетичними книжками 2013 і 2015 років за версією порталу «Літакцент». Роботи письменника були опубліковані багатьма мовами світу, включно з англійською, німецькою, польською, азербайджанською, чеською та іншими.
Письменник є лауреатом кількох престижних премій, серед яких «Коронація слова», «ЛітАкцент року», «Міжнародна премія імені Олеся Гончара», гран-прі «Молодої Республіки Поетів» (2011), першої премії конкурсу видавництва «Смолоскип» (2012), ввійшов до Короткого списку премії «Книга року Бі-Бі-Сі» 2016, фіналіст премії «Еспресо Вибір читачів» 2017 та багатьох інших престижних нагород.
Пан Мирослав є упорядником «Антології молодої української поезії III тисячоліття» («А-ба-ба-га-ла-ма-га», 2018). Пісні на слова Мирослава виконують групи «Dakh Daughters» та «Oy Sound System».